Pitný režim je docela frekventované téma z různých úhlů pohledů. Jedním z nich je doplňování tekutin během sportování. Tak se na to v naší minutce zkusme podívat..

Jistě je bez diskuze, že aktivní člověk musí doplnit více tekutin než kdokoliv jiný.

Já sportuji celý život a předcvičování se věnuji více než 20 let. A na vlastních chybách se každý člověk, pokud je schopen zpětné vazby, velmi dobře naučí. Mám za sebou období, kdy jsem velmi podceňovala pitný režim a to se skutečně odrazilo na mém zdraví a tím pádem i psychice.

Nezapomeňme na to, že voda je důležitý transportér živin a energie v našem organismu. Při sportování má další důležitou funkci a to ochlazování organismu. Tělo se přehřívá, výkon se zhoršuje a bohužel nejsme schopni dostatečné regenerace. Stále mluvím o rekreačním sportování!

Tak jako jsem v předchozích dílech radila, že je dobré mít před cvičením v těle dostatek živin a nesportovat nalačno, stejně je to s optimální hydratací před pohybem. K tomu nám postačí klidně voda, ale zdůrazňuji bez bublinek. Oxid uhličitý zhoršuje vstřebávání vody.. Ovšem při hodinovém cvičení, běhu, prostě intenzivnější zátěži, kdy se pravidelně potíme, je třeba doplnit minerály. Ty neztrácíme jen cvičením, ale i každodenními stresovými situacemi v práci. Je asi jasné, že pokud sportujete několikrát týdně, každý den pracujete a budete-li zanedbávat pitný režim s doplněním minerálů, nejen výkonnost se bude snižovat. Člověka doprovází neustálá únava a posléze psychická podrážděnost. A abychom do sebe dostali denně několik kilo zeleniny a ovoce a tím doplnili ztracené minerály a důležité živiny, je nesmysl.

Co z toho vyplývá…Při pravidelném středně intenzivním sportování si připravte adekvátní pitný režim v podobě nápoje doplněného o minerály a další důležité prvky pro vitalitu našeho těla. Pijte pravidelně a ne až když se tělo hlásí velkou žízní.