V této kapitole odkryjeme tajemství slova metabolismus. Pokud se zajímáte o správné fungování těla, záleží vám na zdravé a fyzické pohodě, pak se s tímto pojmem setkáváte často..

Že je metabolismus přeměna látek a energií v buňkách, nebo chcete-li příjem a zpracování živin, to se dočtete v každé odborné knížce. Ne, neobracejte list nezačíná lekce fyziologie.. My si prostě jako vždy tento pojem zlidštíme a přiblížíme.

Naše tělo je továrna, která pracuje nepřetržitě 24 hodin. My dodáváme materiál ve formě jídla a pití a továrna se činí a zpracovává. Ovšem každé tělo má svou rychlost a intenzitu zpracovávání. A teď pojďme přejít do toho našeho věčně hubnoucího světa. Přijatou potravu trávicí systém zpracuje a přemění na energii, kterou potřebujeme na chod celého těla, srdeční činnosti, k odpočinku až po fyzicky náročnou činnost. No a čím více spálíme této energie, tím více hubneme, nebo chcete li, čím rychlejší máme metabolismus tím více spálíme kalorií a ve finále nepřibíráme.

Každý máme jinou rychlost a intenzitu spalování, ale nikdo si nemůže stěžovat, že má pomalý metalismus, neboť jeho rychlost se dá ovlivnit. Pojďme si vyjmenovat aspoň pár zásad: Každý den vydatně snídejte, tak dojde ke skvělému nastartování našeho organismu, jezte pravidelně a nezapomínejte na bílkoviny. Bílkoviny jsou stavební jednotkou pro naše svaly a ty spalují větší množství energie a dokonce tuto činnost praktikují i v klidu. No a k tomu se jednoznačně váže tisíckrát vyslovené hýbejte se, pracujte se svými svaly, posilujte a v neposlední řadě odpočívejte a dopřejte si vydatný spánek.